County Championship Programme 2018
16/08/2018
County Championship Programme 2018
Friday August 17th
@ Caherlag, IHC R3, Midleton v Ballincollig, 7.15pm
Saturday August 18th
@ Ballynoe, PIHC R2, Kilworth v Aghada, 5.00pm ET
@ Ballyvourney, PIFC R2, Kanturk v Castletownbere, 6.45pm ET
@ Brinny, IHC R3, Eire Óg v Douglas, 7.00pm
@ Macroom, IFC R3, Ballydesmond v St Finbarr’s, 7.00pm
@ Donoughmore, IFC R3 Replay, Cill na Martra v Glanworth, 6.30pm ET
Sunday August 19th
All-Ireland Senior Hurling Finals
Friday August 24th
@ Killeagh, PIHC R2 Cloyne v Youghal, 7.15pm ET
@ Mallow, IFC R3, Kildorrery v Mayfield, 7.30pm
Saturday August 25th
@ Cloughdubh, IHC R3, Meelin v Kilbrittain, 6.00pm
@ Cloughdubh, IHC R3, Grenagh v Aghabullogue, 7.30pm
@ TBC, IFC, QF, Ballydesmond/St Finbarr’s v Knocknagree, 6.00pm
Sunday August 26th
@ Limerick, All-Ireland U-21 Hurling Final, Cork v Tipperary, 5.30pm ET
Wednesday August 29th
@ Midleton, U-21 P1HC, R1, Killeagh/Ita's v Sarsfields, 6.45pm ET
Friday August 31st
@ Ballynoe, SHC R3, Sarsfields v Carrigtwohill, 7.30pm
@ Ovens, PIHC R2, Inniscarra v Carrigaline, 7.30pm ET
@ Mourneabbey, PIHC R2, Watergrasshill v Blarney, 7.30pm
@ Macroom, PIFC R3, Nemo Rangers v Naomh Aban, 7.30pm
@ Fermoy, IHC R4, Blackrock v Dungourney, 7.00pm
Saturday September 1st
@ Pairc Uí Chaoimh, SHC R3, St Finbarr's v Douglas, 3.30pm
@ Pairc Uí Chaoimh, SHC R3, Midleton v Glen Rovers, 5.00pm
@ Riverstown, SHC R3, UCC v Erins Own, 7.30pm
@ Clonakilty, SHC R3, Bandon v Newcestown, 6.00pm
@ Mallow, SHC R3, Bride Rovers v Newtownshandrum, 6.30pm
@ TBC, PIFC R3, Fermoy v Castletownbere/Kanturk
@ Ballingeary, PIFC R3, Bantry Blues v Macroom, 6.00pm
@ TBC, IFC QF, Millstreet v Cill na Martra/Glanworth if Cill na Martra Sept 7th
@ TBC, IHC R4, Kildorrery v Grenagh/Aghabullogue
Sunday September 2nd
All-Ireland Senior Football final
@ Riverstown, SHC R3, Imokilly v Bishopstown, 7.15pm
Wednesday September 5th
@ Pairc Uí Rinn, U-21 P1HC, R1, Blarney v Douglas, 7.30pm ET Prov
Saturday September 8th
@ Mourneabbey, SFC R3, St Finbarr's v Mallow, 7.00pm
@ Macroom, SFC Relegation Playoff R2, Dohenys v Kiskeam, 5.15pm
@ Macroom, SFC R3, Duhallow v St Nicholas, 7.00pm
@ Inniskeane, SFC Relegation Playoff R1, Aghada v Ilen Rovers, 5.00pm
@ TBC, IFC QF, Aghabullogue v Kildorrery/Mayfield Prov.
@ Ballygarvan, IHC Relegation Playoff R1, Ballinhassig v Inniscarra, 4.30pm
Senior Hurling Championship relegation games.
Sunday September 9th
@ Pairc Uí Rinn, SHC R3, Blackrock v Ballymartle, 4.00pm ET
@ Pairc Ui Rinn PIHC R3, Blarney/Watergrasshill v Fermoy, 2.15pm
@ Bandon, SFC R3, Carbery Rangers v Ballincollig, 3.30pm
@ Bandon, SFC R3, Clonakilty v Bishopstown, 2.00pm
@ Coachford, SFC R3, Nemo Rangers v O Donovan Rossa, 4.00pm
@ Coachford, SFC R3, Valley Rovers v Clyda Rovers, 2.30pm
@ Cloughdubh, SFC R3, Castlehaven v CIT, 5.30pm
@ Ballymartle, SFC R3, Carrigaline v Douglas
@ TBC, PIHC R3, Carrigaline/Inniscarra v Charleville Prov if Carrigaline
@ TBC, PIHC R3, Cloyne/Youghal v Fr O' Neills
@ TBC, IHC QF, Éire Óg/Douglas v Na Piarsaigh Prov if Douglas
@ TBC, IHC QF, Castlemartyr v Mayfield
@ Kilbrin, IHC Relegation Playoff R1, Milford v Dripsey, 12.00pm
County Junior Football Round 1
County Junior Hurling Round 1
W/E September 15/16
@ TBC, PIHC R3, Mallow v Aghada/Kilworth
@ TBC, SHC QF, Imokilly/Bishopstown v Bandon/Newcestown
@ TBC, SHC QF, Sarsfields/Carrigtwohill v UCC/Erins Own
@ TBC, SHC QF, Blackrock/Ballymartle v St Finbarr's/Douglas
@ TBC, SHC QF, Bride Rovers/Newtownshandrum v Midleton/Glen Rovers
@ TBC, PIHC QF, Ballinhassig v Valley Rovers
@ TBC, PIHC QF, Courcey Rovers v Castlelyons
@ TBC, PIFC QF, St Vincent's v Nemo Rangers/Naomh Aban
@ TBC, PIFC QF, Fermoy/Castletownbere/Kanturk v Bantry Blues/Macroom
@ TBC, IHC QF, Midleton/Ballincollig v Meelin/Kilbrittain
@ Ballynoe, IFC QF, Mitchelstown v Youghal, 7.30pm
@ TBC, IHC Relegation Playoff R2, Losers of Milford/Dripsey v Argideen Rangers
@ Kinsale, IFC Relegation Playoff R2, Clonakilty v Ballinora, 12.00pm
@ TBC, IHC Relegation Playoff R1, Ballygarvan v St Finbarr's
@ TBC, IFC Relegation Playoff R1, Glanmire v Carrigaline Prov.
County Junor B Hurling Round 1
County Junior B Football Round 1
County Fé 21 A Hurling QF
County Fé 21 B Hurling QF
W/E September 22/23
@ TBC, SFC QF, St Finbarr's/Mallow v Carrigaline/Douglas
@ TBC, SFC QF, Carbery Rangers/Ballincollig v Clonakilty/Bishopstown
@ TBC, SFC QF, Duhallow/St Nicholas v Valley Rovers/Clyda Rovers
@ TBC, SFC QF, Nemo Rangers/O Donovan Rossa/Castlehaven v CIT
@ TBC, PIHC QF, Blarney/Watergrasshill/Fermoy v Carrigaliine/Inniscarra/Charleville
@ TBC, PIFC QF, Newmarket v St Michael's
@ TBC, PIFC QF, Bandon v Eire Og
@ TBC, IFC Relegation Playoff R2, losers of Glanmire/Carrigaline v Rockchapel
@ TBC, SFC Relegation Playoff R2, losers of Aghada/Ilen Rovers v Newcestown
@ TBC, IHC Relegation Playoff R2, Losers of Ballygarvan/St Finbarr's v Losers of Ballinhassig/Inniscarra
County Junior Football Round QF
County Junior Hurling Round QF
W/E September 29/30th
County Senior Hurling Semi-finals
@ TBC, PIHC QF, Cloyne/Youghal/Fr O' Neills v Mallow/Aghada/Kilworth
County Intermediate Football Semi-finals
County Intermediate Hurling Semi-finals
County Junor B Hurling SF
County Junior B Football SF
County Fé 21 A Hurling SF
County Fé 21 B Hurling SF
W/E October 6/7th
County Senior Football Semi-finals
County PIHC Semi-finals
County Premier Intermediate Football Semi-finals
County Junior Football Semi-finals
Saturday October 13th
County Junior Hurling Semi-finals
Sunday October 14th
County Senior Hurling Final
County Intermediate Hurling Final
Saturday October 20th
County Premier Intermediate Hurling Final
Sunday October 21st
County Premier Intermediate Football final
County Junior Football Final
County Fé 21 A Hurling Final
County Fé 21 B Hurling Final
Saturday October 27th
County Junior Hurling Final
County Intermediate Hurling Final
Junior B Hurling Final
Sunday October 28th
County Senior Football Final
County Intermediate Football Final
@ Walsh Park, Munster Club SHC, Waterford v Cork
Saturday November 3rd
@ Cork Venue, Munster Club IFC, Cork v Limerick
@ Tipperary or Kerry, Munster Club IHC SF, Tipperary/Kerry (Senior) v Cork
Sunday November 4th
@ Pairc Uí Rinn (If Cork), Munster Club SHC SF, Cork v Clare
@ Cork venue, Munster Club IFC QF, Cork v Limerick
Saturday November 10th
@ Cork venue, Munster Club JFC QF, Cork v Limerick
Sunday November 11th
@ Tipperary or Kerry, Munster Club SFC SF, Tipperary/Kerry v Cork
@ Tipperary or Limerick (If Cork), Munster Club IFC SF, Tipperary v Cork/Limerick
Sunday November 18th
@ Boston, Hurling Super 11s
@ TBC, Munster Club SHC Final
@ TBC, Munster Club IHC Final
@ Cork or Tipperary, Munster JHC SF, Cork v Clare/Tipperary
@ Cork Venue (If Cork), Munster JFC SF, Cork/Limerick v Waterford
Sunday November 25th
@ TBC, Munster Club SFC Final
@ TBC, Munster Club IFC Final
Sunday December 2nd
@ Mallow, Munster Club JHC Final
@ Mallow, Munster Club JFC Final
Games to be fixed
@ Ballygarvan, U-21 P2HC, R1, Bishopstown v Ballinhassig, 6.45pm Prov.
@ Ballinaspittle, U-21 P2HC, R1, Ibane Gaels v Carrigaline, 6.45pm ET Prov.
@ Ovens, U-21 P1HC, R1, St Finbarr's v Valley Rovers, 7.30pm ET Prov.
@ Dunmanway, U-21 'A' FC QF, Beara v Douglas, 7.15pm Prov.
@ TBC, U-21 'A' FC QF, Beara/Douglas v Carrigaline Prov.
@ Mourneabbey, U-21 'B' FC SF, Midleton v Charleville, Prov.
@ Inchigeela, U-21 'B' FC SF, O'Donovan Rossa v Duarigle Gaels
County U-21 'B' Football Final